Takipte Kalın;

Dünya Gündemi

Nicholas Cannon’dan “Brexit siyasi sistemimizde ayrılıklar yarattı” iddiası

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomi ve Refah Bölümü Başkanı Nicholas Cannon: “Brexit siyasi sistemimizde ayrılıklar yarattı!”

Bahçeşehir Üniversitesi Global Liderlik Forumu’na (GLF) katılan Birleşik Krallık Başkonsolosluğu Ekonomi ve Refah Ekibi Başkanı Nicholas Cannon, Birleşik Krallık olarak Avrupa Birliği’ne (AB) yıllardır çok büyük bir bütçe katkısı yaptıklarını hatırlatarak, “AB, gittikçe Birleşik Krallık kanunlarının önüne geçiyor ve böylelikle kendi kanunlarımızın kontrolünü kaybeybettiğimizi farkettik” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından bu yıl 21’incisi düzenlenen Global Liderlik Forumu (GLF) Fransa, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, ve Birleşik Krallık’tan önemli isimleri ağırladı. Moderatörlüğünü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanu Prof. Dr. Ali Tekin’in yaptığı ‘Brexit Süreci ve Avrupa Birliği’nin Yeniden İnşası’ oturumunda; Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Robert Buchwalter, İstanbul Hırvatistan Başkonsolosu Ivana Zerec, Çek Cumhuriyeti Başkonsolosu Petr Mares ve Birleşik Krallık Başkonsolosluğu Ekonomi ve Refah Ekibi Başkanı Nicholas Cannon konuşmacı olarak yer aldı. Oturumda konuşmasını gerçekleştiren Birleşik Krallık Başkonsolosluğu Ekonomi ve Refah Ekibi Başkanı Nicholas Cannon, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

“Oturma izinleri sağlık ve eğitim sistemlerimizde yoğunluk yaşattı”

Brexit sürecindeki önemli konulardan birinin de sınırlar ile ilgili olduğunu söyleyen Nicholas Cannon, “İngiltere’de genelde liberal bir göç politikası hakimdir. Ülkemize işçilerin girmesi oldukça kolay olmuştur. AB’ye üye olan ülkelerdeki pek çok işçi kolaylıkla İngiltere’ye gelebiliyor. Bu da sağlık ve eğitim sistemlerimizde bir yoğunluk yaşattı. Aynı zamanda işçi sınıfının da maaşlarının düşmesine sebep oldu. Göç yığılması gibi bir durum söz konusuydu. AB dışından gelip oturma hakkı kazananların sayısı bile oldukça fazlaydı. İnsanlar Fransa, Almanya ve İsveç gibi ülkelere değil İngiltere’ye geliyorlardı. Burada sınırlarımızın kontrolünü kaybettiğimizi düşündük. Londra’ya bakarsanız şehir nüfusunun yarısından fazlası Londra dışında doğmuştur. Bu da demografik bir değişim yarattı. Bu bizim hiçbirimizin istediği birşey değil” ifadelerini kullandı.

“AB’ye sırtımızı asla dönmeyeceğiz”

Birleşik Krallık’ta 23 Haziran 2016’da yapılan tarihi referandum ile ilgili konuşan Nicholas Cannon, “O dönem AB’de kalmak isteyenler her zaman AB’den çıkarsak çok kötü olur yaklaşımları yansıtıyorlardı. Bu yaklaşımlarla insanları ikna etmeye çalışıyorlardı. Tüm bu gelişmelerin ışığında, 23 Haziran 2016’da yapılan tarihi referandumda 71,8’lik katılımla 30 milyon seçmen oy kullandı. İngiliz seçmenlerin yüzde 53’ü, AB’de kalma yönünde oy kullanmıştı. Referundum sonucu Birleşik Krallık içersinde ve özellikle AB’de büyük bir şok yarattı. İngiliz Başbakanı David Cameron beklemediği bu sonuç karşısında istifa etti. Bu Birleşik Krallık’ta yaptığımız en büyük seçimdi” açıklamasında bulundu. Brexit sürecinin Birleşik Krallık’ta pek çok siyasi ayrılıklar yarattığını vurgulayan Nicholas Cannon, “Bu süreç halkımızın bazı kurumlara olan güveninde bir sarsılmaya yol açtı. Siyasi partilere ve bürokrasiye olan inanç sarsılmış olabilir. Şu anda Birleşik Krallık ticaretinin büyük bir kısmı Avrupa Birliği dışında. Ayrıca yeni piyasalar da aramak zorundayız. Bu AB’ye sırtımızı döneceğimiz anlamına gelmemeli. AB’ye ve NATO’ya üye olan hiçbir ülkeyle ilişkilerimizi de değiştirmeyeceğiz. AB şimdi nereye gitmek istediğine kendi karar verecek.” dedi.

“AB’ye en iyi entegre olan en büyük ülke Türkiye’dir”

Öte yandan Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreci hakkında görüşlerini belirten Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Robert Buchwalter ise, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye, Türkiye’nin de Avrupa Birliği’ne çok ihtiyacı olduğunu belirterek, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği konusunda tamamen pozitifim. Türkiye, Avrupa Birliği’ne ait bir ülkedir. Çünkü Türkiye’nin Avrupa Birliği ile çok fazla entegre olan ilişkileri var. Hatta Türkiye için, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler arasında Avrupa Birliği’ne en iyi entegre olmuş, en büyük ülke diyebilirim. Avrupa Birliği’nin Türkiye ile birlikte başarabileceği çok iş var.” dedi.

Devamını Oku
Reklam Alanı
Yorum Bırak

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenler

Norveç Prensesi Maertha Louise Bodrum aşkı

Norveç Prensesi Maertha Louise, nişanlısı Shaman Durek Bodrum’a hayran kaldı. Aşklarını Bodrum’da tazelediler.

Norveç Kralı Harald ile Kraliçe Sonya’nın kızı Prenses Maertha Louise, nişanlısı Shaman Durek dün gece Rebis Bodrum Luxury Collection’da Dr.Ender Saraç’ın eşi Hay Sağlık Merkezi Benan Saraç’ın ev sahipliğinde akşam yemeğine katıldılar. Bu özel davete Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da katıldı. Gecede Prenses Maertha Louise’e çiçek takdim eden Aras, Bodrum mandalina lokumu ve mandalinadan üretilen reçellerden de hediye etti. Prenses, takdim edilen ürünleri tek tek inceledi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün resmini görünce çok sevindi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, çifte Mustafa Kemal Atatürk’ün resmini de hediye etti. Durek resmi görünce karşısında saygıyla eğilip resmi eline alarak Atatürk’ü tanıdığını çok güçlü, saygın bir lider olduğunu kendisinin de bir Atatürk hayranı olduğunu söyledi.

Prens ve prenseslerin tercihi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras böyle önemli misafirleri ağırlamaktan gurur duyduklarını belirterek, “Bodrum tarihi ve kültürüyle doğal güzellikleriyle çok önemli bir coğrafyadır. Türkiye’nin en değerli hazinesi diyebilecek kadar önemli bir yerdir Bodrum. Bodrum’u tüm dünya tanıyor. Biz Bodrum’u daha da güzelleştirebiliriz. Dünya’nın en önemli ülkelerinden Norveç’in prensesi de Bodrum’u tercih ediyor tatil için. Bunun gibi birçok ünlü isim Bodrum’da, bu bizim için çok önemli. Türkiye’nin turizmi Bodrum’un kapısından geçiyor. Prenses ile birlikte güzel bir akşam geçireceğiz ve Bodrum’un tüm güzelliklerini teker teker kendisine anlatacağız. Bu da bize Avrupa’nın kapısını açabilecek diyebilirim” dedi.

Hayran kaldılar

Daveti gerçekleştiren Benan Saraç ise dünyaca ünlü Shaman Durek’i ağırladıklarını ifade ederek “Norveç Prensesi Maertha Louise ve dünyaca ünlü danışman Shaman Durek’i ağırlıyoruz. Bodrum’a tatil için geldiler. Bodrum’u çok sevdiler. Shaman Durek zaten bir Bodrum hayranıdır ve prenses Maertha Louise Bodrum’u göstermek istedi. Türkiye’yi, Bodrum’u tercih ettikleri için çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Prenses Maertha Louise ve sevgilisi Shaman Durek’e Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yanı sıra davete Durek’in kız kardeşi Angelina Verrett Byrne, yiyeni Alexandria Alava, Rebis Bordum Luxury Collection sahibi Hasan Kadri Amrağ, kızı Begüm Karaman ve arkadaşları Naada Guerra katıldı.

Devamını Oku

Aktüel

Jennifer Lopez’den Türk hayranlarına fahiş fiyatlı bilet kazığı

Dünyanın çeşitli kentlerinde yaz konserlerine devam eden Dünya Starı Jennifer LOPEZ, Türk hayranlarına unutamayacakları bir konser gecesi yaşattı.

LOPEZ’in yaşattığı konserden akıllarda tek kalan ise sahne performansından ziyade Türk hayranlarına uyguladığı 7.000 TL’ye varan fahiş bilet fiyatları oldu.

Türkiye’de en avantajlı dönemde 2.000 TL’den başlayan bilet fiyatları, dünyanın diğer kentlerinde 300-400 TL ortalamasından itibaren satışa çıkarıldı.

LOPEZ’in konserine son aşamada iştirak etme kararı alan hayranları ise 7.000 TL ödemek zorunda bırakıldı.

Devamını Oku

Alışveriş

6 milyar USD’lik ihracat hedefine ulaşmak için en uygun platform

Türkiye mücevher sektörünün en önemli etkinliği olan Istanbul Jewelry Show’un, 2019 yılındaki ikinci fuarı olan Istanbul Jewelry Show, 10 – 13 Ekim 2019 tarihleri arasında CNR Expo, Istanbul Fuar Merkezi’nde 49. kez düzenlenecek. 2019 yılında 6 milyar USD ihracat hedefi olan Türkiye Mücevher Sektörünün hedefine ulaşması için en uygun platformu sağlayan fuar, 120’den fazla ülkeden 19.000 mücevher alıcısını 800’ün üzerinde firma ve marka ile bir araya getirecek.

Dünyanın en büyük beş mücevher fuarı arasında yer alan Istanbul Jewelry Show, 10-13 Ekim 2019 tarihleri arasında CNR Expo, Istanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Fuar; 800’ün üzerinde firma ve markayı, 19.000 mücevher alıcısı ile bir araya getirerek yeni iş birliği fırsatları ve benzersiz bir bilgi paylaşımı için en uygun platformu yaratıyor. Türk Mücevher Sektörünün 6 milyar USD’lik ihracat hedefine ulaşmasında, Istanbul Jewelry Show – Ekim fuarı önemli bir rol oynuyor. Fuar, ihracat hedeflerine sağladığı olumlu katkıyla ekonomiye ivme kazandırıyor.

34 yıldır düzenlenen Istanbul Jewelry Show Mart ve Ekim fuarları, dünyanın en büyük fuar organizasyon şirketi olan Informa Markets tarafından organize ediliyor. Informa Markets 7 ülkede düzenlediği 17 mücevher fuarı ile sektörde köklü bir geçmişe ve uzmanlığa sahip. Bulunduğu portföyün gücünü de alan Istanbul Jewelry Show, tüm dünya mücevher sektör temsilcilerinin yakından takip ettiği bir fuar konumunda.

Mücevher sektörünün görkemli etkinliği

2019 yılında düzenlenen Istanbul Jewelry Show – Mart fuarı, yabancı ziyaretçi sayısında %9 artış göstererek 123 ülkeden 30.741 mücevher sektörü temsilcisini ağırlamıştı. Aynı zamanda Mart 2019 fuarı, Avrupalı ziyaretçi sayısında %15, Rusya’nın da dâhil olduğu BDT ülkelerinde ise %8 artış sağlamıştı. Bu veriler, Ekim 2019 fuarına da dünya mücevher sektörünün ilgisinin büyük olacağını gösteriyor.

Yeni salon planı ile ziyaretçilerin fuar deneyimini olumlu yönde arttıracak olan fuarda; altın, mücevher, pırlanta, renkli taş, değerli ve yarı-değerli taş, inci, gümüş, gümüş takı ve gümüş ev eşyası, altın montür, rafineri, saat, kalıp, vitrin dekorasyon, makine – ekipman ve yan sanayi, kasa, yazılım, lojistik ile aydınlatma ürün gruplarının bulunduğu 800’ün üzerinde yerli ve yabancı mücevher firma ve markası yer alacak.

Uluslararası alım heyeti geliyor

Istanbul Jewelry Show – Ekim 2019 Fuarı kapsamında, ihracatın artırılması, ihraç ürünlerine yeni pazarlar bulunması ve pazar payının korunması amacıyla “Uluslararası Alım Heyeti Programı” gerçekleştirilecek. Program kapsamında Avrupa, Orta Doğu, ABD, Kuzey Afrika ve Uzak Doğu ülkelerinden 1000 alıcı fuar kapsamında ağırlanacak.

Mücevher tasarımının nabzı yine Designer Market’te atacak

Istanbul Jewelry Show – Ekim 2019 Fuarı’nda her yıl organize edilen Designer Market, usta ve genç mücevher tasarımcılarını bir araya getirecek. Fuar alanında özel olarak oluşturulan Designer Market’te tasarımcılar tasarımlarını ve ürettikleri mücevherleri sergileyecekler.

Fuar sadece sektör profesyonellerine yöneliktir, halka açık değildir.

Informa Markets hakkında;

Istanbul Jewelry Show, Informa PLC’nin bir bölümü olan Informa Markets tarafından düzenlenmektedir. Informa Markets uzmanlaşmış pazarların ve endüstrilerin ticari faaliyetlerini yürütmelerini, yenilikçi girişimlerde bulunmalarını ve büyümelerini destekleyen platformlar geliştirmektedir. Portföyümüz; aralarında Sağlık Hizmetleri & İlaç Ürünleri, Altyapı, İnşaat & Emlak, Moda & Hazır Giyim, Turizm, Yiyecek & İçecek ve Sağlık & Beslenme sektörlerinin de bulunduğu çeşitli pazarlarda 550 uluslararası B2B organizasyon ve markadan oluşmaktadır. Geliştirdiğimiz fuarlar, uzmanlaşmış dijital içerikler ve işlenebilir veri çözümlerimiz vasıtası ile tüm dünyadaki iş ortaklarımıza birbirleri ile etkileşime geçme, tecrübe kazanma ve yeni iş fırsatlarını değerlendirme fırsatları sunmaktayız. Dünyanın önde gelen fuar organizasyon firması olarak çok çeşitli uzmanlaşmış sektörleri canlandırıyor, onlara yeni iş fırsatları sağlıyor ve yılın 365 günü büyümelerini mümkün kılıyoruz.

Devamını Oku
Reklam Alanı

ÇOK OKUNANLAR