Takipte Kalın;

Alışveriş

Pirelli’nin ürün yelpazesinde performansa en çok odaklanan yol lastiği

P Zero ile başlayan ve P Zero Corsa ile süren hikaye, şimdi P Zero Trofeo R’nin tanıtımıyla devam ediyor.

Pirelli’nin ilk kez yeni bir Pagani için özel olarak geliştirdiği lastik performansa en çok odaklanan yol lastiği olarak öne çıkıyor. Önümüzdeki günlerde ABD’deki Monterey Otomobil Haftasında (Monterey Car Week) tanıtılacak Huayra Roadster BC, orijinal ekipman olarak P Zero Trofeo R lastiklerle sunulacak. Bu lastikler, yeni Pagani ikiz turbo V12 altı litre motorun 800 beygir ve 1050 Nm tork gücünü muazzam ileri harekete dönüştürecek. Bu otomobil, 300 km/h hız kapasitesiyle virajlarda 1.9 g ve yan yüklerde maksimum 2.2 g kuvvet üretebiliyor. Bu değerler de Pirelli lastiklerine emanet edilen görevin büyüklüğünü mükemmel bir şekilde gösteriyor.

Formula 1 benzeri geliştirme

Horacio Pagani’nin en yeni hiper otomobili için talep ettiği performans düzeyiyle başa çıkabilecek lastiklerin (önde 265/30 R20, arkada 355/25 R21) teknik özelliklerinin ötesinde yepyeni bir geliştirme yolundan da yararlanıldı. İki İtalyan şirketi ilk defa, modelleme ve öngörme simülasyonu kullanarak lastik geliştirmeye girişti. Bu simülasyon, bir bilgisayar modelinin gerçek bir lastik üretmeyi gerektirmeden bir otomobilin dinamik özelliklerini son derece isabetli bir şekilde yaratmasını sağlayan sanal bir ön geliştirme sürecini kapsıyor. Bu durum, teslim sürelerinin azaltılması, nesnel verilerle direksiyon başındaki öznel izlenimler arasında daha fazla uyum ve hedeflenen otomobille daha da yakın olarak eşleşen bir son ürün anlamına geliyor. Böylece, Formula 1 için P Zero lastiklerinin geliştirilmesinde kullanılan aynı simülasyon teknikleri sayesinde Pirelli’nin ünlü ‘Mükemmel Uyum’ stratejisine bir adım daha yaklaşılmış oluyor.

Özel bir P Zero Trofeo R

Pirelli ve Pagani mühendislerinin ortak geliştirme süreci, ön lastikler için daha geniş kanallı, daha büyük kordlu ve daha geniş jantlı yeni bir ölçü belirlemekle başladı. Bu lastik, temas alanını artırıyor ve böylece ilave aerodinamik aşağı bastırma kuvveti yüklerini desteklemek için daha fazla güç gibi bir avantaj sağlıyor. Sürüş dinamikleri daha sert bir lastik yapısının daha az kayması ile de iyileştiriliyor. Dolayısıyla Roadster BC, daha keskin dönüş kabiliyetinden yararlanırken daha lineer bir sürüş deneyimi ve daha düşük dışa savrulma eğilimi sunuyor. Lastik ölçüsünün büyümesi, daha iyi frenleme açısından da bir avantaj sağlıyor ve yeni Pagani şimdi frenleme altında 2.2 g kuvvet üretebiliyor. Öte yandan, yeni P Zero Trofeo ön lastik üzerindeki çalışmalar, iki aks arasında doğru dengeyi koruyabilmek için arka lastiğin de revize edilmesini gerektirdi. Sırt deseninde değişiklik yapan Pirelli mühendisleri, farklı bir yerleşim düzeni oluşturdu ve blokların yanı sıra uzunlamasına olukların da ölçüsünü artırdı. Sonuç olarak önceki lastiğe kıyasla yüzde 7 iyileştirmeyle ivmelenme esnasında daha iyi yol tutuşu elde edildi.

10 yıllık işbirliği

Pagani Automobili kurucusu ve baş tasarımcısı Horacio Pagani, şu açıklamada bulundu: “Pirelli ile paylaştığımız sürekli iyileştirme misyonu doğrultusunda 10 yılı aşkın bir süredir karşılıklı saygı ve işbirliği içinde çalışmamızı kutlamaktan gurur duyuyoruz. Kendimize yeni P Zero Trofeo R için belirlediğimiz hedeflerden biri, direksiyonda gerçekten iyi, adeta elleriniz yolu tutuyormuş gibi bir his yaratmak idi. Pirelli mühendislerinin bilgi birikimleri ve yetkinlikleri, tutuş limitine ne zaman yaklaştığınızı tam olarak bilmenizi sağlayan bu lastiğin gerçekten iletişim kurmasını mümkün kıldı.”

Pirelli CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Marco Tronchetti Provera ise şöyle konuştu: “Horacio Pagani bizim için hep harika meydan okumalar belirliyor. Ne zaman birlikte çalışsak, kendimizi aşılacak yeni heyecan verici limitlerle karşı karşıya buluyoruz. Bu muhteşem ilham, olağanüstü bir ortak ile birlikte araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmamızı sağlıyor. Pirelli DNA’sının özündeki inovasyon ve sürekli gelişme arzusu nedeniyle her ürünümüzde daima teknolojik mükemmeliyet arayışındayız. Pagani ile gerçekleştirdiğimiz her proje, bize bazı yenilikler kazandırıyor.”

Devamını Oku
Reklam Alanı
Yorum Bırak

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş

Trendyol’un sistem açığı mağazaları mağdur mu ediyor?

Trendyol’un, maksadı farklı müşterilere fırsat sunan sistem açığı mağazaları mağdur ediyor!

Trendyol’un sistem açığı mağazaları mağdur mu ediyor?

Ticari Danışman, Yazar ve Sanatçı Abdullah Koçoğlu, namı diğer Joker Abdul, Trendyol’un maksadı farklı müşterilere fırsat sunan önemli bir sistem açığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Koçoğlu yayınladığı basın bülteninde şu ifadelere yer verdi:

“Trendyol’dan alım yapan kimi müşteriler, herhangi bir mağazanın ürünlerini vasat göstermek ya da parlatmak, karalamak ya da aklamak veya algoritmada ön plana çıkmasını engellemek ya da ön plana çıkmasını sağlamak için, farklı maksatlarla alım gerçekleştirebiliyor. Burada iki ayrı açı, iki ayrı problem var.

Önem derecesi yüksek iki ayrı problem var

Birincisi, Trendyol müşterileri siparişini teslim almadan veya ürünü açmadan iade etse ya da ürün çeşitli sebeplerle geri dönse dahi ürüne yorum ve değerlendirme yapabiliyor. Yani, bir ürüne değerlendirme ve yorum yapabilmeniz için, satın almış olmanız yeterli görülüyor. Burada büyük bir mantık hatası var. Bir ürün ile ilgili değerlendirme yapılacak ve yorum yazılacak ise o ürünün açılmış, görülmüş olması gerekir. Aksi halde bu işe ayıracağınız küçük bir bütçe ile kaliteli bir ürünü ya da mağazayı sabote edebilir. Yanı sıra olumlu değerlendirme ve yorumla kalitesiz bir ürünü parlatabilirsiniz. Buradaki haksızlık sadece mağazaları değil, legal olmayan yolla parlatılmış bir ürünü alarak kandırılma olasılığı olan müşterileri de bağlamaktadır.

Trendyol anlaşmalı kargo şirketlerinden doğan suçların cezasını mağazalar çekiyor

Şahsi mağazamızda yaşadığımız bir hadise ile söze devam etmek istiyorum. Bizden iki ayrı ürün satın alan 2 ayrı müşterimiz, satın aldıkları ürünlere 1 yıldız vererek olumsuz değerlendirme gerçekleştirdiler ve şu yorumları yaptılar:

FSA32320805 barkod numaralı ürüne yapılan yorum: “Kargo ürünü getirmedi ve teslim etmedi.”

FNTSTKFSM051AV barkod numaralı ürüne yapılan yorum: “Ürün elime geçmedi bir daha bana bir şey gelecekse Aras kargoyla gelmesin. Hala an itibariyle gönderi bekliyorum. Mesai bitimi 18.30”

Tekrar dile getirmekte fayda görüyorum. Teslim alınmayan bir ürün hakkında yapılan yoruma izin vermekle, küfür ya da hakaret içeren bir yoruma izin vermek arasında mağazalara ve ürünlere vereceği yara adına fark yok. Her ikisi de bel altı vuruyor ve mağazaları olumsuz etkiliyor.

Problemi 3 ayrı noktadan iletmeme rağmen bu konuda aksiyon alınmadı

Gelen ilk olumsuz yorumun ardından öncelikle satıcılara ait arayüzde yer alan Canlı Destek üzerinden yazışarak mağduriyetimizi müşteri temsilcisine izah ettim. Tüm ısrarlarıma rağmen konu ile ilgili bildirim oluşturmadı. Hal böyle olunca satıcı destek hattını aradım ve 15.10.2021 tarihinde 14:20’de durumu sesli olarak anlattım. İlgilenileceğini ifade ettiler ve görüşmeyi sonlandırdık. Sonrasında aynı tarz farklı bir ürünümüze 2. yorum geldi. 16.10.2021 tarihinde 12:30’da tekrar arama gerçekleştirerek önceki aramamda belirttiğim soruna, söz konusu 2. ürünümüze yapılan olumsuz yorumun da eklenmesini talep ettim. Müşteri hizmetleri yetkilisi, böyle bir bildirim oluşturulmadığını, bu sebeple ekleme yapamayacağını söyledi. Anlayacağınız, benim ifadelerimi öneri kapsamında dinlemişler ya da daha argo bir tabirle ‘He’ deyip geçmişler.

Trendyol’un işletim sistemi günden güne iyileşiyor

Trendyol ile ilgili yaşadığımız mağaza odaklı problemlerde, son 3 aylık zaman diliminde önemli mesafe kaydettik. Muadillerine oranla açıkara gelişmiş olan Trendyol’un işletim sisteminin kendisini sürekli yenilediğini ve iyileştirildiğini söyleyebilirim. Özellikle, Trendyol’un mesul yöneticilerinden Sayın Özkan ÇOKAYGİL problemlere yönelik eleştirilerde son derece yapıcı bir yaklaşıma ve hoşgörüye sahip. Yukarıda ifade ettiğim soruna da aynı tevazu ile yaklaşım göstereceğinden ve hızlıca aksiyon alınacağından kuşkum yok.”

Devamını Oku

Alışveriş

Asılsız SMS mesajla “Borcunuzdan dolayı hakkınızda haciz takibi başlatılacaktır” dolandırıcılığı hız kazandı!

Joker Abdul Youtube kanalından yayınladığı videoda SMS yoluyla gerçekleşen dolandırıcılığa dikkat çekti.

Ünlü danışman, yazar, sanatçı ve içerik üretici Joker Abdul, son dönemde dolandırıcıların yeni metodu olan “Hakkınızda haciz takibi başlatılacaktır!” başlıklı mesajlara karşı temkinli olunması konusunda kamuoyunu uyardı.

Joker Abdul, Avukat Arabulucu Abdullah Serdar ÖNÜR ile birlikte gerçekleştirdiği canlı yayında bu tür bir mesajla karşılaşılması halinde ne yapılması gerektiği konularına değindi. Yanı sıra videoda, videoyu izlemeden ödeme yapmayın uyarısında bulunuldu.

Joker Abdul yayınladığı videonun açıklama alanında şu ifadelere yer verdi:

“HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ” İLE ÖNECELİKLİ OLARAK ARADIĞINIZ KONUYU İZLEYİN:

00:00 TANIŞMA

03:53 BAŞLANGIÇ

05:56 ANLATILACAK KONULAR

08:50 İADE DOLANDIRICILIĞI

11:25 SİPARİŞİNİZİ GETİREN KARGO PERSONELİ PAKETİNİZİ AÇANA KADAR BEKLEMEK ZORUNDA

18:45 “BORCUNUZDAN DOLAYI HACİZ TAKİBİ BAŞLATILMIŞTIR” KONULU ASILSIZ MESAJI GÖNDEREN FİRMA “HAKKINDA YASAL SUÇ DUYURUSU” NEREYE VE NASIL YAPILIR?

37:58 ASILSIZ “TARAFINIZA HACİZ TAKİBİ BAŞLATILACAKTIR” MESAJI GÖNDEREN “AVUKAT YA DA HUKUK BÜROSU” GERÇEKLEŞMEKTE OLAN OLASI DOLANDIRICILIĞA KARŞI SORUMLU MU?

45:25 ASILSIZ BİR “BORCUNUZDAN DOLAYI HACİZ TAKİBİ BAŞLATILACAKTIR” KONULU BİR SMS GELİRSE NE YAPMAK GEREKİR?

55:22 TELEFONDA KONUŞMA KAYDI ALMA VE SAVCILIĞA İLETME KURALLARI

01:35:54 GÖNDERİLEN ÜRÜNÜN “GÖNDERİCİ ADINI VE ADRESİNİ” TALEP ETMENİZ HALİNDE “KARGO FİRMALARI” SİZE VERMEK ZORUNDA

01:40:43 KONULARIN TOPARLANMIŞ ÖZETİ

👥 KATILIMCILAR: Av. Arb. Abdullah Serdar ÖNÜR (Avukat – Hukukçu) – Joker Abdul (Moderatör)

GENEL KONULAR:

1. E-ticarette en yaygın dolandırıcılık uygulamaları nelerdir?

2. E-ticarette dolandırıcılara karşı nasıl önlem alınır?

3. E-ticarette sahtekarlığın önüne nasıl geçilir?

4. E-ticarette iade dolandırıcılığı nedir?

5. Dolandırıcılara karşı yasal haklar ve hukuki başvuru yolları nelerdir?

6. Yayını izleyen seyircilerle SORU – CEVAP Yayın başladığında haberdar olmak için, KANALI TAKİP ETMEYİ ve BİLDİRİM ÇANINI AKTİF ETMEYİ unutmayın!

ÖNEMLİ 1 NOT: Lütfen video linkini dostlarınıza ve arkadaşlarınıza göndermeyi, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak kamuoyu yararına yaptığım paylaşımı desteklemeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde diğer insanların mağduriyetlerine tedbir sağlamada tek başıma başarılı olamayabilirim. Saygılarımla. JOKER ABDUL (Abdullah KOÇOĞLU) Bir Twitter dönem sözünün dediği gibi, yayalar hukuk konularını bilse araç kullananlar daha kibar olurdu. Öğrenmek ve yasal koşullar altında aksiyon almak vatandaşlık hakkınızdır. Yasalar, herkes içindir. Yasal haklarınızı kullanmanız dileğiyle.

Devamını Oku

Alışveriş

Yel Pazarlama Ltd. Şti. ünlü ticari danışman Koçoğlu’nun ağına takıldı!

Yel Pazarlama Ltd. Şti. dolandırıcılığı

Ünlü danışman Koçoğlu, Yel Pazarlama Ltd. Şti. dolandırıcılığına dikkat çekti!

Ünlü ticari danışman, yazar ve sanatçı Abdullah Koçoğlu, namı diğer Joker Abdul, Youtube kanalından yaptığı yazılı ve sözlü açıklamada; Yel Pazarlama Ltd. Şti. tarafından dolandırılmaya çalışıldığını, konu ile alakalı suç duyurusu başlattığını duyurdu. Koçoğlu açıklamalarında, mesajda adı geçirilen hukuk bürosu hakkında bağlı bulunduğu baroya resmi makamlar aracılığıyla şikayette bulunacaklarını da belirtti.

Koçoğlu, Youtube.com/JokerAbdul adlı resmi Youtube kanalından yaptığı yazılı ve sözlü açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Yel Pazarlama Ltd. Şti.’nin vatandaşlara, ‘Dosyanız, icra takibi başlatılması için, hukuk ofisine devredilmiştir. Hukuk ofisi: www.avmuctebadarinc.com, DARINÇ HUKUK BÜROSU‘ içerikli bir mesaj gönderdiğini, bize de gelen mesaj sonrasında yaptığım paylaşım sayesinde tespit ettim. Mesajda iletilen 0232 608 95 10 telefon aracılığıyla İZMİR BAROSU‘na kayıtlı olduğunu düşündüğüm sözde yetkili hukuk bürosu olarak iletilen AV. MÜCTEBA DARINÇ HUKUK ve DANIŞMANLIK BÜROSUNU aradığımda; 2019 yılında ürün satın aldığımızı, kargo geri döndüğü için borçlu olduğumuzu ifade ettiler. Ayrıca, gönderilen mesajda linki yer alan https://avmuctebadarinc.com internet sayfasına geçiş yaptığımda adını geçtikleri hukuk ve danışmanlık bürosu ile linkteki sayfanın eşleştiğini fark ettim. Böyle bir durumda ÖDEME YAPMADIM, SİZ DE YAPMAYIN. Bilakis Yel Pazarlama Ltd. Şti. ve bağlantılı kişiler hakkında SUÇ DUYURULARIMIZI ve BARO ŞİKAYETLERİMİZİ başlatmak için aksiyon aldık. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmanız için, şirketler avukatımız Av. Arb. Abdullah Serdar ÖNÜR ile birlikte ortak bir CANLI YAYIN gerçekleştireceğiz. Yayına katılarak avukatımıza sorularınızı iletebilirsiniz. Takipte kalmanızı rica eder, yaşadığınız mağduriyet adına geçmiş olsun dileklerimi iletirim.”

Devamını Oku
Reklam Alanı

ÇOK OKUNANLAR