Takipte Kalın;

Bültenler

Şarkıcı Rojin ile zamanın ötesinde bir röportaj

Ünlü şarkıcı Rojin, geçtiğimiz günlerde genç gazeteci İsmail Gökgez’le bir araya geldi.

Röportaj için Beylikdüzü’nde buluşan ikili, uzun uzun sohbet etti. Kadın cinayetlerine, rap şarkılara, playback yapanlara, araçta yasaklanan sigaraya, hayvanlara, Ajda Pekkan’a ve gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Rojin’in sözleri uzun süre hafızalardan silinmeyecek gibi görünüyor. İşte o röportaj:

“PLAYBACK YAPMAK ELDİVENLE BULAŞIK YIKAMAK GİBİ”

Playback yapmayı bir şarkıcı için doğru buluyor musunuz?

“Hiç sevmiyorum. Ben yapmam. Popçulardan 15 bin dolara playback yapan şarkıcılar biliyorum. Mecbur kalınca mekan kaldıramıyorsa yapılabilir. Ama mecbur değilken yapmak bana eldivenle bulaşık yıkamak gibi geliyor. Samimi değil, dokunmuyorsun çünkü. İçinden, ta tabanlarından, yüreğinden, midenden hissederek şarkıyı söylemek başka dudak oynatmak başka. Organik değil, çok suni geliyor. Şarkıcı rolünü canlandıran bir oyuncu gibi oluyor.”

“DİZİLERDE TOKATLANAN KADINLARI VE ELLERİ SİLAH TUTAN ADAMLARI YÜCELTİRSENİZ TABİİ HER GÜN KADIN ÖLDÜRÜLÜR”

Peki nasıl oluyor da playback yapanlar daha gündemdeyken sesi olan ve playback yapmayan sanatçılar daha geri planda kalıyor?

“Neyi veriyorsan onu alıyorsun. Her gün magazinlerde birileriyle yatıp kalkan insanları halkın gözüne sokarsanız ya da dizilerde her gün tokatlanan kadınları gösterirseniz, silahla siyah takım elbiselerle insan vuran dizileri ön planda tutarsanız tabii her gün kadın öldürülür. Onu kahramanlık olarak görürler. Sevgili Emine Bulut öldürülürken arkadan “ya abi boşver kadını sakin ol” diye sesler geliyormuş. Yani adamı sakinleştiriyorlar kadını korumuyorlar. Toplum bu hale gelmiş. O yüzden şimdi kaç tane radyo bizi çalıyor? Kaç tane magazin bize yer veriyor? Böyle sistemler düzgün olmaktan rant elde edemiyor. Yamuk olacaksın, birtakım aykırılıkların olacak ki malzeme vereceksin. Eskiden Türk filmlerimiz vardı yoksul ama onurlu insanlar… Birbirine yardım ederlerdi. Zengin kötü görünürdü. Şimdi zengin iyi görünüyor. Önder Somer diye bir adam vardı gazozlara ilaç atan. Kızlar evlenmek için şimdi öyle adamları bekliyor. Hayat böyle oldu. Çünkü diziler onu veriyor. Karakter değil, kültür değil zenginlik yüceltiliyor.”

“BEN FERO’YU ÇOK SEVİYORUM”

Yenilerden kimleri dinliyorsunuz?

“Rap çok seviyorum. ‘Ben Fero’ favorim. Onun dışında Melek Mosso’yu samimi buluyorum. Kalben’i beğeniyorum hakikaten kalben okuyor. Tarzı var, kimseyi taklit etmiyor gerçekten farklı.”

“BEN ZATEN 20 YIL ÖNCE RAP YAPTIM”

Yeniliklere açık birisiniz. Şu sıralar çok gündemde. Siz de ileride rap söyler misiniz?

“Ben 20 yıl önce rap yapmışım. Sony’den çıkan bir albümümde “Weylo” adlı şarkımda rap yaptım. 2015’de çıkan Ji Nu Ve’de de rap var.”

“BU KARARLA BELKİ SİGARAYI BIRAKIRLAR”

Sizin de benim gibi sigara kokusundan nefret ettiğinizi biliyorum. Elektronik sigaraların ülkeye girişi yasaklanacak, arabalarda da sigara içmek yasaklandı. Sağlık açısından bu kararları nasıl buluyorsunuz?

“Valla alkışlıyorum. Benim arabamda zaten içilmez. İnsanlar uzun yolda araç kullanırken içmek istiyorlar tabii onları da anlıyorum tiryakiler dayanamıyor. Ama kendisine ve çevresine daha büyük zarar. Belki bu yolla sigarayı bırakırlar. Çünkü yasaların caydırıcı özelliği var biliyorsunuz. Onların yerine kendimi koyunca kimileri rahatsız oluyor kardeşim benim arabam parasını ben verdim içerim size ne falan diyor ama güzel çok güzel bir karar.”

“AJDA HANIM BİR STAR”

Rojin Hanım oyuncuyken şarkıcı oldunuz. Sizin hikayenizi ben Ajda Hanım’a çok benzetiyorum. O da ilk oyunculukla başlayıp şarkıcılığa geçiş yapıyor. Bir hayranı olarak soruyorum. Ne düşünüyorsunuz?

“Biz Gül Dünya konserinde tanıştık. Çok tatlıydı. Ben seni çok seviyorum demişti. Bir star o ya. Maşallah enerjisi müthiş. Spor yapıyormuş, beslenmesine dikkat ediyormuş. Tabi ki çok değerli bir sanatçımız.”

“HAYVANLARIN YALANI DEDİKODUSU GÜNAHI YOK”

Hayvan besliyor musunuz diye bir soru vardı ama köpeğinizle geldiniz zaten.

“Aşığım ona, her ülkeye götürüyorum Dubai’ye Amerika’ya İngiltere’ye. 8 ay Dubai’de kaldı beyefendi. İtalyan bir arkadaşım var köpeğiniz kral, ben köpeğiniz olmak istiyorum dedi saçmalama dedim. (Gülüyor) Hayvanlar, vefa olarak bizden daha çok bir yuvayı hak ediyor. O kadar çok tehlikeli insan var ki… Dünyanın en tehlikeli varlığı yazıyor bir yerde kapıyı bir açıyorsunuz aynadaki sizsiniz. Çünkü insan her şeyi yapabilir. Ama şu masum canlıların hiçbir günahı yok. Yalanı yok, dedikodusu yok kötülüğü yok, biriktirmesi yok. Biz insanoğlu sürekli biriktiriyoruz.”

“ŞARKICI OLMA HAYALİM YOKTU”

Liseden önce müzikle ve oyunculukla olan ilişkinizi merak ediyorum.

“Arkadaşlarım arasında şarkı söylerdim. Fırça sendromu zaten bilirsin bütün şarkıcılarda vardır. 7-8 yaşımda traktör üzerinde şarkı söyleyerek başlamıştım. O zamanlar böyle bir hayalim yoktu. Hayat mucizelerle dolu…”

Son maxi single’ınız “Bakkal Mahmudun Kızı” Türkü söylemek kimin fikriydi?

“Çoktandır aklımızda olan bir fikirdi. Türkü barda 16 yıl sahne yapmış biri için türkü albümü yapmamak büyük bir yanlış olurdu. Aslında bir dizi projesi için yaptık ama o nasip olmadı. 5 türkülük bir maxi single yaptık ama devam edeceğiz bunlara.”

Devamını Oku
Reklam Alanı
Yorum Bırak

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bültenler

Engin Akad Koleji ve sahibi Engin Piraz hakkında suç duyurusunda bulundu!

Dünyaca ünlü Türk çizer Tayyar Özkan, Engin Akad Koleji ve sahibi Engin Piraz hakkında suç duyurusunda bulundu!

Özkan, Akademist Grup bünyesinde yer alan Engin Akad Koleji ve sahibi hakkında, senet yoluyla tarafından haksız tahsilat yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Türk çizer, ödediği senetleri başka firmaya ciro ederek kendisine 2. kez ödeten Engin Akad Kolejleri ve Engin Akad Okulları kurucu olan Engin Piraz hakkında suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Ödediği senetlerin başka bir firmaya ciro edilmesinden dolayı 2. kez ödemek zorunda bırakıldığı için haksız mağduriyet yaşadığını ifade eden Özkan, devletten aldığı teşvik senetlerinin de Engin Akad Koleji tarafından kendisinden tahsil edildiğini belirtti.

Tayyar Özkan ve Özkan’nın avukatı Bülent Kolay, katıldıkları canlı yayında konu ile ilgili detaylı açıklamalara yer verdiler.

Devamını Oku

Alışveriş

Trendyol’un sistem açığı mağazaları mağdur mu ediyor?

Trendyol’un, maksadı farklı müşterilere fırsat sunan sistem açığı mağazaları mağdur ediyor!

Trendyol’un sistem açığı mağazaları mağdur mu ediyor?

Ticari Danışman, Yazar ve Sanatçı Abdullah Koçoğlu, namı diğer Joker Abdul, Trendyol’un maksadı farklı müşterilere fırsat sunan önemli bir sistem açığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Koçoğlu yayınladığı basın bülteninde şu ifadelere yer verdi:

“Trendyol’dan alım yapan kimi müşteriler, herhangi bir mağazanın ürünlerini vasat göstermek ya da parlatmak, karalamak ya da aklamak veya algoritmada ön plana çıkmasını engellemek ya da ön plana çıkmasını sağlamak için, farklı maksatlarla alım gerçekleştirebiliyor. Burada iki ayrı açı, iki ayrı problem var.

Önem derecesi yüksek iki ayrı problem var

Birincisi, Trendyol müşterileri siparişini teslim almadan veya ürünü açmadan iade etse ya da ürün çeşitli sebeplerle geri dönse dahi ürüne yorum ve değerlendirme yapabiliyor. Yani, bir ürüne değerlendirme ve yorum yapabilmeniz için, satın almış olmanız yeterli görülüyor. Burada büyük bir mantık hatası var. Bir ürün ile ilgili değerlendirme yapılacak ve yorum yazılacak ise o ürünün açılmış, görülmüş olması gerekir. Aksi halde bu işe ayıracağınız küçük bir bütçe ile kaliteli bir ürünü ya da mağazayı sabote edebilir. Yanı sıra olumlu değerlendirme ve yorumla kalitesiz bir ürünü parlatabilirsiniz. Buradaki haksızlık sadece mağazaları değil, legal olmayan yolla parlatılmış bir ürünü alarak kandırılma olasılığı olan müşterileri de bağlamaktadır.

Trendyol anlaşmalı kargo şirketlerinden doğan suçların cezasını mağazalar çekiyor

Şahsi mağazamızda yaşadığımız bir hadise ile söze devam etmek istiyorum. Bizden iki ayrı ürün satın alan 2 ayrı müşterimiz, satın aldıkları ürünlere 1 yıldız vererek olumsuz değerlendirme gerçekleştirdiler ve şu yorumları yaptılar:

FSA32320805 barkod numaralı ürüne yapılan yorum: “Kargo ürünü getirmedi ve teslim etmedi.”

FNTSTKFSM051AV barkod numaralı ürüne yapılan yorum: “Ürün elime geçmedi bir daha bana bir şey gelecekse Aras kargoyla gelmesin. Hala an itibariyle gönderi bekliyorum. Mesai bitimi 18.30”

Tekrar dile getirmekte fayda görüyorum. Teslim alınmayan bir ürün hakkında yapılan yoruma izin vermekle, küfür ya da hakaret içeren bir yoruma izin vermek arasında mağazalara ve ürünlere vereceği yara adına fark yok. Her ikisi de bel altı vuruyor ve mağazaları olumsuz etkiliyor.

Problemi 3 ayrı noktadan iletmeme rağmen bu konuda aksiyon alınmadı

Gelen ilk olumsuz yorumun ardından öncelikle satıcılara ait arayüzde yer alan Canlı Destek üzerinden yazışarak mağduriyetimizi müşteri temsilcisine izah ettim. Tüm ısrarlarıma rağmen konu ile ilgili bildirim oluşturmadı. Hal böyle olunca satıcı destek hattını aradım ve 15.10.2021 tarihinde 14:20’de durumu sesli olarak anlattım. İlgilenileceğini ifade ettiler ve görüşmeyi sonlandırdık. Sonrasında aynı tarz farklı bir ürünümüze 2. yorum geldi. 16.10.2021 tarihinde 12:30’da tekrar arama gerçekleştirerek önceki aramamda belirttiğim soruna, söz konusu 2. ürünümüze yapılan olumsuz yorumun da eklenmesini talep ettim. Müşteri hizmetleri yetkilisi, böyle bir bildirim oluşturulmadığını, bu sebeple ekleme yapamayacağını söyledi. Anlayacağınız, benim ifadelerimi öneri kapsamında dinlemişler ya da daha argo bir tabirle ‘He’ deyip geçmişler.

Trendyol’un işletim sistemi günden güne iyileşiyor

Trendyol ile ilgili yaşadığımız mağaza odaklı problemlerde, son 3 aylık zaman diliminde önemli mesafe kaydettik. Muadillerine oranla açıkara gelişmiş olan Trendyol’un işletim sisteminin kendisini sürekli yenilediğini ve iyileştirildiğini söyleyebilirim. Özellikle, Trendyol’un mesul yöneticilerinden Sayın Özkan ÇOKAYGİL problemlere yönelik eleştirilerde son derece yapıcı bir yaklaşıma ve hoşgörüye sahip. Yukarıda ifade ettiğim soruna da aynı tevazu ile yaklaşım göstereceğinden ve hızlıca aksiyon alınacağından kuşkum yok.”

Devamını Oku

Bültenler

Aygün Karadoğan, ilk ödülünü Zeki Müren’e ithaf etti!

Türk Müziği’nin kadife sesi olarak lakaplandırılan Aygün Karadoğan, ilk ödülünü Zeki Müren’e ithaf etti.

Hayranları tarafından Türk Müziği’nin kadife sesi olarak lakaplandırılan Aygün Karadoğan geçtiğimiz günlerde ilk ödülünü aldı.

Ümit Öner’in sahibi olduğu Göktürk Dergisi tarafından 3. kez düzenlenen “Yılın En’leri Ödül Töreni“nde ‘Yılın En Başarılı Çıkış Yapan Erkek Sanatçısı’ ödülüne layık görülen Karadoğan, ödülünü ünlü sunucu Merve Akıncı ve derginin sahibi Ümit Öner’in elinden aldı. Aygün Karadoğan, Göktürk’teki Kemer Country Hotel’de düzenlenen görkemli törende yoğun istek üzerine ödül almasını sağlayan ve Zeki Müren’e ait “Gözlerin Doğuyor Gecelerime” adlı parçayı seslendirmeyi de ihmal etmedi.

Ödül alması ile ilgili konuşan başarılı sanatçı Aygün Karadoğan, “Öncelikle şunu söylemek isterim daha önce Sanat Güneşimiz Zeki Müren tarafından okunan ‘Gözlerin Doğuyor Gecelerime’ parçası ile ‘Yılın En İyi Çıkış Yapan Başarılı Sanatçı Ödülü’nü almak çok gurur verici. Oylamaya katılıp bana oy veren herkese teşekkür ederim. Yeni çalışmamız ise yolda. Yine çok büyük bir ustanın seslendirdiği cover bir parça geliyor. Eminim bu eseri de benim sesimden çok seveceksiniz. Son olarak sözlerimi Zeki Müren’in hatırasına sahip çıkmalıyız diyerek bitirmek istiyorum.”

Devamını Oku
Reklam Alanı

ÇOK OKUNANLAR